Во минативе три дена убиени најмалку 27 деца во Авганистан

Деца за време на немирите во Авганистан/Фото: EPA / HEDAYATULLAH AMID

Најмалку 27 деца биле убиени, а 136 повредени во трите провинции во Авганистан каде се води војна со талибанските војници, беше објавено во меилот на УНИЦЕФ, пренесува Ројтерс.

„УНИЦЕФ се шокирани од брзиот раст на бројот на убиени деца во Авганистан“ напиша Херв Лудовик Де Лис, претставникот на УНИЦЕФ во земјата.

Станува збор за деца цивили кои живеат во провинциите Кандахар, Кост и Пакрија.

„Бројките се зголемуваат од ден за ден“ додаде Де Лис.

Талибанците систематски го чистат Авганистан, погубија 900 луѓе за шест недели

Видео на денот