Во Германија уапсен маж од Косово кој праќал пари и ширел пропагнада на Исламска држава

Маж од Косово во Германија е обвинет за обезбедување на поддршка за таканаречената Исламска држава. Тој испраќал пари за оваа терористичка организација и ширел пропаганда, соопшти денес државен обвинител од оваа европска земја.

Осомничениот, кој е идентификуван како Хасан Б. и кој од јуни се наоѓа во притвор, осуден е на 4 декември во Хамбург, пренесува „АП“.

Како што се наведува, тој 11 пати меѓу 2016 и 2017 година испраќал пари за борците на Исламска држава во Сирија, а дополнително е обвинет за префрлање на пари на државјанин од Македонија во 2015 година и негово префрлање во Сирија.

Хасан Б. се сомничи и дека во 2015 година на Фејсбук отворил профил за член на Исламска држава на кого му помогнал да го користи за ширење на пропаганда.

Прочитајте и...  Затворски казни за обвинетите Јакимовски и Маџовски за незаконското трошење пари од УБК

Поврзани вести

ВИДЕО: Ова е младата пратеничка на која Дачиќ и отстапи микрофонот за пеење

Илинка Иљоска

Италија пријави најмногу заболени во еден ден, речиси 25.000

Слободен печат

Со позитивен корона тест, но лесни симптоми и Марјан Забрчанец

Строгите мерки во Ирска даваат резултати со бројот на новозаразени

Илинка Иљоска

Налепниците за растојание во Либија го добија ликот на Макрон

Илинка Иљоска

Детално за мерките и казните – маските се задолжителни секаде, без нив – 20 евра

Слободен печат

Остави Коментар