2 C
Скопје

Во Берово реализирана завршна активност од проектот „Патека на мирот”

Во Берово се организираше завршна активност од проектот „Патека на мирот”. Проектот, како што информираа од беровската гимназија „Ацо Русковски”, каде се реализираше активноста е финансиран од Регионалната канцеларија за младинска соработка.
-Денеска во општинското средно училиште „Ацо Русковски” ученици садеа дрвја, со што симболично ја градеа „Патеката на мирот”. Носители на проектот се: средно училиште од Корча, Албанија и две сестрински фондации од Њујорк и Тирана.  На ова му претходеа шест онлајн работилници, на кои учествуваа десет ученици од нашето училиште и исто толку ученици од Албанија и Косово, информираа од ОСУ „Ацо Русковски.
Заеднички теми во рамки на онлајн работилниците помеѓу учениците, како што додадоа од училиштето биле екологијата и заштитата на животната средина.
-Во рамки на овие онлајн работилници учениците имаа можност да се стекнат со многу нови знаења и да разменуваат искуства и да се запознаат меѓусебно преку ЗУМ апликацијата. Целта на овој проект е вмрежување на земјите од Западен Балкан, воспоставување комуникација, со акцент на младите, нивно поврзување и дружење, додадоа од ОСУ „Ацо Русковски”.
Во проектот освен Северна Македонија вклучени се и ученици од Албанија, Босна и Херцеговина, Косово,  Србија и Црна Гора.  Преку истата организација, учениците од беровската гимназија „Ацо Русковски”, во партнерство со средни училишта  од  Гостивар, Црна Гора и Босна и Херцеговина, ќе бидат носители на проектот „Мирот почнува со насмевска” кој че се реализира во наредниот период.
Прочитајте и...  САД: Русија ги блокира напорите Сирија да одговара поради употреба на хемиско оружје

Поврзани вести

Турција во февруарска офанзива против Даеш и ИСИС приведе 165 осомничени за тероризам

Слободен печат

Израел крои планови како да ги заштити од апсење офицерите од војната во 2014 година

Цунами од потресни снимки од ужасот во Нов Зеланд ги преплави социјалните мрежи

Слободен печат

Повторно ставена во функција модуларната болница во Клиничкиот центар

Слободен печат

Ужасен напад во Црна Гора: Насилници врежаа крст на градите на ЛГБТ лице и му ги повредија гениталиите

Слободен печат

Филипче: Во текот на овој месец ќе почне имунизацијата на населението

Слободен печат

Остави Коментар