8 C
Скопје

ВМРО-ДПМНЕ: Целосен колапс на образовниот систем, платформата не издржа ни 30 минути

Владата на СДСМ на само два дена пред и така одложениот старт на учебната година направи целосен колапс на образовниот систем. Денешното тестирање на Националната платформа на министерството за образование за одвивање на онлајн настава не издржа ни 30 минути. Ваквиот колапс предизвикува премногу конфузија кај наставниот кадар, но и кај самите родители и ученици,  велат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

-Откако учениците и наставниците ги добија своите насоки за работа на платформата, истата се покажа целосно нефункционална. Најпрво, учениците и наставниците не можеа да воспостават пристап до платформата, а потоа воопшто немаа можност за вклучување. Исто така, како една од главните причини поради нефункционалноста на платформата е и големата преоптовареност од корисници. Се поставува прашањето, како за два дена ќе се обезбеди непрекинат пристап и целосна достапност на платформата која како што ја најавија има за цел да обедини 270 илјади ученици?- запрашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Прочитајте и...  Поднесено обвинение за неколку кражби на велосипеди во Скопје

Иако, велат оттаму,  министерството за образование и наука претходно ги информираше родителите какви спецификации треба да имаат компјутерите со кои учениците би ја следеле наставата, кои воедно ги оптовари родителите за дополнителни близу 20 илјади денари од семејниот буџет за обезбедување на соодветен компјутер, сепак националната платформа се покажа нефункционална.

-И покрај проблемите со користењето на националната платформа, сепак над 40 илјади деца во државата нема да можат да следат онлајн настава бидејќи немаат компјутер со потребните спецификации. Владата имаше цели 8 месеци да подготви издржано решение, а ние денес на само неколку дена пред стартот на учебната година имаме огромен неуспех. Наместо институционални одговори и решенија имавме политички кампања- стои во соопштението на опозицијата.

Прочитајте и...  Бројката на починати од ковид-19 во светот надмина 1,5 милион

Поврзани вести

ВИДЕО: Голема експлозија кај Бристол, има и жртви

И.И.

Костовски: Нема разговори за македонски јазик и идентитет, тие се потврдени

Слободен печат

Бухова-Сотирова: Во тек се девет нови вонредни инспекциски надзори

Слободен печат

Османи: Договорот со Бугарија е решение, ќе се создаде предвидливост за негова примена

Слободен печат

СЗО: Можно е воведување електронски сертификати за вакцинација

И.И.

Потпишана Спогодба за партнерство, трговија и соработка со Велика Британија

МИА Агенција

Остави Коментар