8 C
Скопје

Влада: Бугарија не бара менување на Уставот, Владата секогаш ќе ги јакне правата на сите

Бугарија не побарала да се промени македонскиот Устав, велат од Владата. На прашањето кој е ставот на Владата на предлогот на министерот за надворешни работи Бујар Османи Бугарите да се стават во Уставот за да нема дилеми дека се почитуваат правата на сите малцинства од Владата велат дека С Македонија е граѓанска држава и нашиот Устав ги гарантира правата на сите граѓани без оглед на нивната етничка припадност.

– Етничката разноликост е тоа што ја прави земјава препознатлива во светот и со што треба сите да се гордееме. Владата секогаш ќе презема проактивни активности кои се во функција на јакнење на правата на секој поединец или група. Досега во преговорите со Република Бугарија не е разговарано бугарската етничка заедница да биде вметната во нашиот Устав и нема такво барање од бугарските власти – велат од Владата за „Слободен печат“.

Министерот Османи денеска рече дека иако никој не побарал, тој предлага Бугарите да се стават во Преамбулата на Уставот за да не може некој да прави кампања дека државата прави репресија на кој било граѓанин заради етничката припадност.

Прочитајте и...  Заев: Од почетокот на кризата Владата носи сеопфатни мерки за стопанството и граѓаните

Поврзани вести

ВИДЕО I Русија ја активира северната флота: Целта е да се заземат стратешките точки на Арктикот по секоја цена

Слободен печат

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

Остави Коментар