ВИДЕО | Последни биланси од Измир: Земјотресот однесе 20 животи, 786 се повредени

Дваесет лица загинаа, а најмалку 786 се повредени во земјотресот со јачина од 6,6 степени кој денеска го погоди Измир на егејскиот брег на Турција, објавија Агенцијата за кризен менаџмент.

Најмалку 725 лица се повредени во Измир, додека пет има во соседната провинција Маниса, двајца во Баликесир и 54 во Ајдин.

Спасена жена од под урнатините од земјотресот во Измир/ 30 октомври 2020/ Фото: EPA-EFE/ERDEM SAHIN

Најмалку 244 афтершокови, од кои 24 појаки од 4.0 степни по Рихтер по погодија егејскиот регион, соопшти Агенцијата за кризен менаџмент.

Потрагата по преживеани е завршена во пет згради во Измир, трет град по големина во Турција, додека ќе продолжи на уште 13 објекти.

(Извор: Anadolu Agency AA)

Бројката на повредени во земјотресот во Измир се искачи на 607, спасувачките служби не застануваат. Мицотакис и Ердоган со пораки за сочувство и поддршка

 

ВИДЕО: Катастрофата нема крај! Се остваруваат предвидувањата на сеизмолозите, Турција и Грција се тресеа уште 84 пати

Прочитајте и...  Интервју со Весела Чернева: Поради Северна Македонија, Бугарија остана осамена и неразбрана во ЕУ

Поврзани вести

Во Етиопија уапсени речиси 800 лица поради планирање напади

И.И.

Нови 547 случаи на коронавирус во БиХ, 66 лица починаа

Слободен печат

ЕУ најверојатно ќе ги одобри првите бакцини против Ковид-19 кон крајот на годината

И.И.

ЕК обезбедува 200 роботи за дезинфекција на европските болници

И.И.

Ковид-19 сè посилно ја притиска Србија: Денеска 5.067 позитивни лица и 38 смртни случаи

Слободен печат

Борел: Во ЕУ нема место за насилство над жените

И.И.

Остави Коментар