ВИДЕО: Полицаец бега од жени на протестите против мобилизацијата во Русија

Фото: Твитер/принтскрин

Големи протести и судири со полицијата избувнаа денеска во Махачкала, главниот град на руската република Дагестан, каде граѓаните се спротивставија на воената мобилизација за војната во Украина, која ја наложија властите.

На бројните снимки од денешните протести, може да се видат и невообичаени сцени. На едно видео, се гледа како група од десетина жени напаѓаат полицаец, кој почнува да бега низ толпата.

На други снимки, пак, се гледа како полицијата ги брка демонстрантите и воените обврзници низ улиците на Махачкала.

Видео на денот