ВИДЕО: Мируваше мрежата на Димитриевски, Рајо Ваљекано подобар и од Еспањол

Рајо Ваљекано пред своите навивачи ја остварија осмата победа во „Ла Лига“/Мадрид, Шпанија/5 декември 2021/Фото: EPA-EFE/Chema Moya

Рајо Ваљекано продолжува со добрите игри оваа сезона во шпанската „Ла Лига“, денеска во 16. коло дома триумфираше над Еспањол со 1:0.

Кај домаќините целиот натпревар го одигра македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски.

Во 54 минута беше постигнат единствениот погодок на мечот во Мадрид кога автогол си постигна Кабрера.

Ова беше осми триумф за играчите на тренерот Андони Ираола за моментно шесто место со 27 бодови, само четири помалку од второпласираната Севиља.

Во следното коло Рајо на гостински терен на 12 декември ќе му гостува на Виљареал.

Видео на денот