Македонија 40 минути беше во егал против Египќаните/Фото: Принтскрин/facebook.com/EHF.EG/

Денеска во првиот од двата пријателски натпревари во рамките од ЕХФ неделата најдобрата македонска репрезентација загуби од Египет во Каиро со резултат 32:25.

Добро го започнавме мечот стекнувајќи предност од два голови разлика (6:4), но потоа противниците направија серија од 3:0 за нивно минимално водство во 21 минута. На паузата Египќаните предводени од поранешниот тренер на Вардар 1961, Парондо, водеа со 12:10.

Успеавме на стартот од вториот дел да израмниме на 13:13, се држевме егал до 16:16, а по 40 минута домаќините одиграа многу подобро. Следуваа лоши моменти во составот на Кирил Лазаров, во 44 минута ривалот се одвои на „плус три“ (21:18).

Нападот не функционираше најдобро, тоа го казнуваше Египет кој имаше и 23:18, низа која ја прекина Талески. Во финишот од средбата екс членот на Е. Пелистер, голманот Хендави блескаше со своите одбрани и имаше клучен придонес во триумфот на својата репрезентација.

Најефикасни стрелци во нашата селекција беа Талески со шест и Кузманоски со четири погодоци, а голманот Митревски имаше 11 одбрани.

Вториот контролен меч овие две селекции ќе го одиграат в сабота. Нашите најдобри ракометари овие средби ги користи како подготовка пред настапот на Европското првенство 2022.