ВИДЕО | Летаа и столчиња: Брутална тепачка на навивачи на Англија и Велс

Aнглија и Велс се во иста група на Светското првенство во Катар и силите на теренот ќе ги одмерат во третото коло, а на неколку дена пред нивниот натпревар навивачите од овие две земји влегоа во брутална пресметка.

Потеткнуваат од ист регион и се дел од исто кралство, а тоа очигледно е причина за нивно големо ривалство. Навивачите кон Катар патуваат преку Тенерифе, Шпанија па направија хаос пред неколку локали.

Во пресметката покрај клоци и тупаници се користеа и столчиња. Медиумите пренесуваат дека во Тенерифе во овој момент има околу 2.500 навивачи, па во наредните денови пред натпреварот не е исклучена можноста да имаме нови пресметки. Натпреварот Англија – Велс се игра во вторник.

Видео на денот