3.9 C
Скопје

ВИДЕО | Филипче: Состојбата на Спасовски е стабилна, има благо покачена температура

Граѓаните да бидат спокојни, никој нема да остане без здравствена заштита, без здравствена услуга- рече Филипче. 

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски е хоспитализиран вчера, потврди министерот за здравство Венко Филипче, по завршувањето на седницата на Советот за безбедност во Вила Водно.

-Неговата здравствена состојба е стабилна, има благо покачена телесна температура, меѓутоа нема значајна компликација во моментов на здравствената состојба- рече Филипче, одговајќи на новинарско прашање.

Во однос на болничките капацитети, Филипче истакна дека, има сосема доволно и реорганизација на кадарот. Целиот клинички центар е практично во ситуација на мобилизација, сите вработени лекари ќе работат во дополнителните капацитети.

-Модуларната болница е скоро исполнета, но има место во Институтот за белодробни заболувување и Клиниката на дерматологија и Клиниката за неврологија, каде што има централен довод за кислород. Целосно се ослободени интерните одделенија, дополнителни одделенија веќе се спремни и кадарот е подротвен. Граѓаните да бидат спокојни, никој нема да остане без здравствена заштита, без здравствена услуга- рече Филипче. 

Прочитајте и...  Каракачанов омекнат, го фали Заев

Тој упати апел до сите граѓани да ги почитуваат донесените нови мерки за заштита на населението.

Министерот нагласи дека вчера се сретнал со претставници на Лекарската комора, а утре во 12 часот преку ЗУМ платформата ќе има состанок со 56 интернисти, кои, како што појасни, иницијално изразиле согласност и се подготвени да учествуваат во работата во клиниките во Скопје, во болниците во државата, како и да се приклучат во системот на дежурства.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: На Италијанците не им е дозволено да ги преминат границите за Божиќ

Слободен печат

Најпродаваната книга во Италија содржи само празни страници

Слободен печат

ВИДЕО кое ги мобилизираше добрите луѓе: Учениците Мите и Катерина од село Стрновац ќе добијат компјутери за настава

Слободен печат

„Коха“: МСП на Косово ги снабдува амбасадите со знамиња на ОВК

Слободен печат

Португалија ги олеснува мерките за Божиќ, но не и за Нова Година

Слободен печат

ВИДЕО: Филипче убедува дека изборите во Штип ќе бидат целосно безбедни по здравјето на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар