16 C
Скопје

ВИДЕО | Дерала: Говорот на омраза е претворен во политичко оружје

Цивил има посебни два деска кои се занимаваат со мониторинг на говорот на омраза. Забележуваме дека говорот на омраза е претворен во политичко оружје. Имаме една голема количина на говор на омраза која всушност е политички мотивирана за стекнување политички профити, кои пред се ги користи опозицијата, изјави Џабир Дерала од „Цивил“.
Во македонско-бугарските односи има сфери на размислување во кои забележуваме дека дел од граѓанките и граѓаните кои не се од македонско етничко потекло се чувствуваат неповикани во дебатата, и тоа е тренд кој дополнително ги разградува меѓуетничките односи. Тоа се гледа и во поделеноста која се одразува во социјалниот живот на граѓаните.
Во периодот по 2001 година имаше повисоко ниво на релаксираност, односно еден напор да се надминат разликите, односно конфликтната состојба по 2001. За разлика од тогаш, по 2018 година, од референдумот па наваму, гледаме една поинаква атмосфера во која се чувствува отровот на омразата како политичко оружје, смета Дерала.
Прочитајте и...  Д-р Кунгуловски за „Слободен печат“: Новите соеви тешко ќе станат доминантни покрај британскиот

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар