ВИДЕО: Богатството на Тито Гачанин

Дел од запленетото богатсво на наркобосот Гачанин (Фото: Европол)

Во голема акција во Дубаи е уапсен босански државјанин, за кого холандските медиуми пишуваат дека е познатиот наркобос Един „Тито“ Гачанин.

Тито е шеф на еден од ограноците на наркобосот Звицер, кој криумчари дрога во Европа.

Гачанин е уапсен во Дубаи во акција „Пустинско светло“ предводена од Европол, во која учестуваа полициите на шест држави, а Холандија за него ќе бара екстрадиција од Обединетите Арапски Емирати.

Европол и холандската полиција објавија снимка на која се гледа дека запленетиот имот на Тито Гачанин вреди неколку милијарди долари.

Автомобилите што ги поседувал наркобосот се од марките „ламборгини“, „ферари“ и „порше“, а биле пронајдени и огромни количини пари, скапи часовници и накит, вредни уметнички дела…

Уапсен босанскиот наркобос Тито Гачанин во Дубаи

 

Видео на денот