Ватикан го повика ирачкиот претседател да ги заштити христијаните во таа земја

Ватикан денеска побара од ирачкиот претседател Бархам Салих да ја гарантира безбедноста на христијаните во таа земја.

За време на својата втора посета на Ватикан, Салих имаше прием кај папата Франциск.

Кабинетот на Салих соопшти дека тој разговарал со папата за негова посета на Ирак. Во соопштението уште се посочува дека на средбата било констатирано дека мирен соживот на муслиманите и христијаните е единствен начин да се искорени екстремизмот.

Светата Столица информираше дека на средбите на претставници на Ватикан со ирачкиот претседател биле фокусирале на промовирање на мирот и безбедноста во Ирак, особено за христијанските малцинства, од кои многумина избегале од места кои датираат од времето на Христос за да избегнат прогон од милитантите на Исламска држава.

Прочитајте и...  Регистриран првиот случај на коронавирус во Бразил

Прочитај повеќе

Детската клиника во Скопје ги забрани посетите на малите пациенти

Слободен печат

Дали демократските конкуренти и Трамп ја лоцираа „слабата точка“ на Сандерс?

Слободен печат

Ципрас: Не можеш да бараш солидарност од ЕУ, а да не покажуваш солидарност и поддршка кон грчките острови

Слободен печат

Македонците започнаа да ги празнат продавниците (ФОТО)

Слободен печат

Сите здравствени установи во Грција ги отповикаа вработените од редовите отсуства

МИА Агенција

ССМ апелира за почитување на препораките за заштита од коронавирусот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трет заразен со коронавирус во Хрватска: Маж кој работи во Парма е хоспитализиран во Риека

Слободен печат

Хрватски научник од СЗО: Потребна е претпазливост, но никако паника за коронавирусот

МИА Агенција

Фејсбук ќе забрани реклами за лекови или за превенција од новиот коронавирус

Слободен печат

Без струја утре делови од Центар и Кисела Вода

МИА Агенција

Шест деца позитивни на коронавирусот во Италија

Слободен печат

Ветер, грмотевици и град во Словенија и Хрватска

Слободен печат