-3 C
Скопје

Тропската бура „Марко” прераснува во ураган во заливот на Сан Франциско

Една од двете тропски бури што се движат кон заливот во Сан Франциско, „Марко”, во текот на денот ќе прерасне во ураган, предвидува американскиот Национален центар за урагани.

Британските медиуми пренесуваат дека предупредување е издадено за сите северни делови од регионот на Заливот.

Американскиот Национален центар за урагани соопшти дека тропската бура „Марко” се наоѓа на околу 220 километри северозападно од западниот врв на Куба, при што ветровите дуваат со максимална брзина од околу 112 километри на час

Прочитајте и...  Бела куќа: Бајден му остава на Сенатот да одлучи за судењето на Трамп

Поврзани вести

Фон дер Лајен: Западен Балкан ќе ги добие ветените вакцини најбрзо што може

Слободен печат

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат

Зошто Твитер трајно го суспендираше профилот на Трамп: Хронологија на сите навреди во последните 6 години

Слободен печат

Швајцарија веќе нема да биде неутрална? Државата покрена кампања после која ништо нема да биде исто

Слооден печат

Фолскваген може да заработи казна од над 100 милиони евра за неисполнување на целта на ЕУ за емисија на гасови

Слободен печат

Бајден: Следниот месец во САД ќе има 500.000 починати од ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар