Трамп: Преместивме неколку опасни борци на Исламската држава на безбедна локација - Слободен печат

Трамп: Преместивме неколку опасни борци на Исламската држава на безбедна локација

Претседателот Доналд Трамп изјави дека САД на непозната локација ги преместиле некои од најопасните борци на Исламската држава, кои се заробени на север во Сирија.

Американскиот претседател на својот Твитер профил објави дека таканаречените „Битлси“ се преместени на непозната локација за да можат да внимаваат на нив, додека трае турскиот воен упад во тоа подрачје.
Турските сили го нападнаа северниот дел на Сирија за да ги поотиснат курдските борци кои ги сметаат за терористи, јавува Ројтерс.

Како што се пренесува, Курдите исто така чуваат илјадници борци на ИД во затвори, па постоела загриженост дека тие би можеле да бидат ослободени ако курдските сили ги остават своите положби.

Како што се пренесува, Трамп не дал прецизна бројка за тоа колку милитанти се преместени од север во Сирија, ниту пак на која локација се наоѓаат сега.

Прочитајте и...  Повредени полицајци и граѓани во немилиот настан во Подгорица

Прочитај повеќе

Коби пред смртта објави фотографија со семејството, и покажа кој му беше најголема поддршка

Слободен печат

Трамп реагираше за смрта на Коби: Ова е ужасна вест

Слободен печат

Последната порака на Коби Брајант

Слободен печат

На лизгалиште во Битола, со маски

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Македонците ја добија првата подршка од албанска партија за загарантирани места во албанскиот парламент за малцинствата

Слободен печат

Остави Коментар

six − 1 =

Прочитај повеќе

Рама отпатува за Берлин на средба со Меркел,во функција на донаторската конференција за Албанија

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Лондон се подготвува в петок да одбележи напуштање на ЕУ

Директорот на СЗО на пат кон Кина поради ширењето на новиот коронавирус

Слободен печат

Откриени администраторот и телефонските броеви на членовите на „Јавна соба”

Слободен печат

НОВА НЕСРЕЌА ВО ИРАН-Се запали патнички авион веднаш по полетувањето

Слободен печат