Трагичен биланс од експлозијата во Бејрут: Загинаа 135 лица, над 5.000 повредени и стотина исчезнати

Владата, исто така, одлучи да ги стави во домашен притвор сите службеници од пристаништето во Бејрут, задолжени за надзор и безбедност на магацинот.

Либанскиот министер за здравство Хамад Хасан изјави за телевизијата Ал-Манар дека во експлозијата во Бејрут настрадале вкупно 135 лица, а повредени се околу 5.000. Стотина луѓе се уште не се пронајдени, а се верува дека се затрупани под урнатините, најверојанто мртви.

Потресни сведоштва од Бејрут: „Видов војна, снимав војна, ова е апокалипса“(ФОТО+ВИДЕО)

„За жал, бројот на починатите по експлозијата се зголемува“, рече Хасан и додаде:

„Повредени има најмалку 5.000 и моментално примаат лекарска помош во Бејрут и надвор од градот“, рече тој.

Либан денеска прогласи вонредна состојба од две недели за градот Бејрут, по катастрофалната експлозија во вторникот во пристаништето.

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Либанската Влада прогласи „вонредна состојба во градот Бејрут на две недели, изјави министерот за информации Манал Абдел Самад на прес-конференција, објаснувајќи дека „врховниот воен орган веднаш ќе биде надлежен за безбедносните прашања”.

Прочитајте и...  По новинарско истражување на ИЦИЈ паѓаат акциите на водечките западни банки
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH

Владата, исто така, одлучи да ги стави во домашен притвор сите службеници од пристаништето во Бејрут, задолжени за надзор и безбедност на магацинот.

Не е јасно колку од нив ќе бидат во домашен притвор и какви функции извршувале.

Војската ќе проверува дали го почитуваат домашниот притвор се додека не се утврди одговорноста за вчерашната експлозија.

Бејрут, Либан / 4 август 2020 / Фото: EPA-EFE/IBRAHIM DIRANI
Бејрут, Либан / 4 август 2020 / Фото: EPA-EFE / IBRAHIM DIRANI
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH
Ден по експлозијата / Бејрут, Либан / 05 август 2020 / Фото: EPA-EFE/WAEL HAMZEH

Прочитај повеќе

Сноуден го прекршил договорот за доверливост со НСА, американската Влада ќе му земе пет милиони долари

Слободен печат

Филипче: Нашата држава постигна значителен напредок во дијагностицирање на деменциите

Слободен печат

Ќе се олеснуваат условите за водење бизнис и отворање фирми

Слободен печат

Бектеши: Главна цел е да го подигнеме животниот стандард на нашите граѓани на ниво на европските развени земји

Слободен печат

Деветчлено семејство бара помош за обнова на куќата што изгоре во пожар

Слободен печат

Одложено судењето за браќањата Усеини, братот на Нефи префрлен на клиника поради покачен притисок

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Годишно десетина велосипедисти го губат животот во сообраќајки во државава

Слободен печат

Заев: Просечната плата продолжува да расте и во услови на здравствено-економска криза

Слободен печат

Попладне пристигнува есента

Слободен печат

Касами: Двојазичност во приватниот сектор, македонскиот јазик непознат за дел од Албанците

Слободен печат

Нови 144 позитивни случаи со Ковид-19 во Хрватска, починаа две лица

Слободен печат

НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Со хеликоптер спасени шест лица заглавени во планинско село

Слободен печат