Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

Според неа, многу е важно и да не се шират лажни информации, како и да не се подлегнува на шпекулации од социјалните медиуми. „Треба да одржуваме хигиена со оглед на пренесувањето на вирусот, да ги миеме рацете постојано и да избегнуваме непотребни контакти“, нагласува Тавила.

Северна Македонија е способна за првично и многу рано откривање на можните случаи со коронавирус. Знае како да се справи со нив. Системот е подготвен и може да одговори на барањата за хоспитализација, смета шефицата на Канцеларијата на Светската здравствена организација (СЗО) во земјава, Џихан Тавила.

Во интервју за Македонската телевизија, Тавила вели дека ако се зголеми бројот на заболени од коронавирус, постои и план Б. Сепак, нагласува таа, пристапот не е во контролата, зашто вирусот се пренесува од човек на човек и таму каде што има движење на популација е многу тешко да се контролира. Она што треба да се направи е да се обезбедат информации, а не напори за откривање кој е заразен. Мора да се пружи вистинската превенција и да се биде подготвен како ќе се изолира вирусот, наместо да се изолираат луѓето.

Според неа, многу е важно и да не се шират лажни информации, како и да не се подлегнува на шпекулации од социјалните медиуми. „Треба да одржуваме хигиена со оглед на пренесувањето на вирусот, да ги миеме рацете постојано и да избегнуваме непотребни контакти“, нагласува Тавила.

Прочитајте и...  Американската поп пејачката Кристина почина од коронавирус

– Прво да кажеме за планот А. Тоа е план земјата да биде подготвена, а тоа значи да се обезбедат опремата за заштита за оние што ќе работат со пациентите, да се осигура дека централната лабораторија во Скопје е подготвена за тестирање, бидејќи ќе ви требаат дијагнози. Тоа е примарно – да имате соодветна тревога на влезовите во земјата, на аеродромите и на граничните премини. Тоа е сега на сила. Во Северна Македонија не е првпат системот да е вака подготвен за да се справите со новиот вирус што ги напаѓа дишните патишта. Имавме неколку подготовки пред неколку години, имаше и вежби исто така за вакви епидемии – истакна Тавила.

Прочитајте и...  Порака на италијанските социјални мрежи: Благодариме што не напуштивте, но заборавивте дека вирусот не знае за граници (ВИДЕО)

Според неа, кога вирусот еднаш ќе се рашири, нема потреба од контрола, туку треба да им се каже на луѓето кои ги имаат симптомите да останат дома, да се самоизолираат. Системот ќе ги испита контактите на лицето кое е заразено, ќе биде префрлено во болницата и ќе му се даде вистинскиот третман.

Состојбата, додаде шефицата на Канцеларијата на СЗО, не може да се спореди со онаа во Вухан, која всушност ги изненади Кинезите зашто се соочија со нов вирус што досега не беше познат.

– Секој ден сé повеќе учиме. Во Италија имаше недостиг на некои капацитети, но вие сте мала земја што може добро да се набљудува. Добро е и што имате отворени линии во секој регион, така што луѓето може да се испитаат ако имаат некој страв. Треба да избегнеме непотребен страв или паника. Невозможно е да се контролира вирус со таква димензија, но мора да ја пружиме вистинската грижа, вистинската превенција и во еден момент да бидеме подготвени како ќе го изолираме вирусот, а не да се изолираат луѓето. Не доаѓаат сите од Африка или Азија. Ако се Азијци не значи дека се носители на вирусот. Тоа е движење. Вирусот лесно се пренесува преку допир. Вториот начин на пренесување е преку исфрлање плунка. Луѓето треба да си ги мијат рацете цело време. Обидувајте се да ги избегнувате непотребните контакти. Кога сте во место каде што има многу луѓе, не ги допирајте лицето, очите, устата. Тоа е основната хигиена. Кога некој ќе кивне може да биде и обична настинка, кивнете во лактот и сочувајте си ги рацете, зашто со нив обично пренесувате нешто – напомена Тавила во интервјуто за МРТВ.

Прочитајте и...  Бројот на починати во Њујорк е скоро половина од бројот на смртни случаи во целата држава

Светскста здравствена организација, како што рече, е во постојана комуникација со сите земји, вклучувајќи ја и нашата.

Прочитај повеќе

И покрај коронавирусот расте бројот на резервации на крузерите за крстарење во 2021 година

Слободен печат

Над 6,6 милиони Американци во една недела останаа без работа – коронавирусот удри врз економијата

Слободен печат

Заев: Очекувам банките да ги намалат каматите на кредитите

Слободен печат

Во светот веќе има над еден милион заболени од коронавирусот

Слободен печат

Уапсени пет белграѓани, измамиле Европејци за над 60 милиони евра

Слободен печат

Се затвори фабрика во Прилеп: Вработен бил во контакт со лице позитивно на коронавирус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Намален бројот на примени пациенти на интензивна нега во Франција, за 24 часа 471 смртни случаи

Слободен печат

Ангеловска: Буџетот е крвотокот на државата кој го овозможува нејзиното функционирање

Слободен печат

Најнови податоци за состојбата со Ковид-19 во светот до 20 часот

МИА Агенција

Србија: Од сабота во 13 часот до понеделник во 05 забрана за движење во цела Србија

МИА Агенција

Заев: Подобро се справуваме од многу други поразвиени земји

Слободен печат

Цената на нафтата се зголеми по твитот на Трамп

МИА Агенција