• Жосеп Борел

Блинкен и Борел бараат почеток на преговори за Северна Македонија без одлагање

Кабинетот на шефот на ЕУ дипломатијата ги објави деталите од средбата помеѓу Жосеп Борел и неговиот американски хомолог Ентони Блинкен и нивните пораки за Западен Балкан, јави дописничката на МИА од Брисел. Првите дипломати на ЕУ и на САД ја повториле нивната целосна поддршка за процесот на проширување на Унијата кон Западниот Балкан со цел …

Блинкен и Борел бараат почеток на преговори за Северна Македонија без одлагање Read More »