Tag : земјиште

Вести Економија

Склучени вкупно 150 договори за државно земјоделско земјиште под закуп до и над 3 хектари

Слободен печат
Денеска во Свети Николе, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, ги додели договорите за јавните огласи за доделување на државно земјоделско земјиште под...
Вести Регион

Луѓе од Блискиот исток и северна Африка купиле 15 милиони квадратни метри земјиште во и околу Сараево

МИА Агенција
Луѓе од Блискиот исток и северна Африка, кои масовно купуваат недвижен имот во БиХ, досега стекнале сопственост на повеќе од 15 милиони квадратни метри земјиште...
Вести Економија

Потпишани договори за изградба на 11 фотоволтаични електрани на државно земјиште

Слободен печат
Договори со 11 инвеститори за изградба на фотоволтаични електрани со вкупна инсталирана моќ од 35 мегавати на државно земјиште, на локациии во Македонски Брод и...
Вести Економија

МЗШВ: Во тек се четири јавни повици за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост

Слободен печат
Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство информира дека се во тек вкупно четири јавни повици за давање во закуп на земјоделско земјиште во државна сопственост....
Хроника

ОЈО бара притвор за шестмина државни службеници

Републичкото Јавно обвинителство денеска извести дека од судија на претходна постапка побарало да одреди притвор за шестмина осомничени, како и мерки на претпазливост за други...
Вести Свет

Дупка во земјата ПРОГОЛТАЛА КУЌА додека во неа биле таткото и трите сина (ВИДЕО)

Слободен печат
Татко и неговите три сина од Гватемала загинале откако свлечиште им ја проголта куќата. Заради поместување на земјиштето, се отворила голема дупка, а куќата стоела...
Вести Економија

Договор за закуп на земјиште со турската компанија „Пурпласт”

Слободен печат
Во Владата денеска ќе биде потпишан договор за закуп на градежно земјиште со турската компанија „Пурпласт“. На настанот ќе се обратат вицепремиерот задолжен за економски...
Вести Економија

Измените и дополнувањата на Законот за земјоделското земјиште стапуваат на сила

Слободен печат
Од денеска стапуваат во сила измените и дополнувањата на Законот за земјоделското земјиште со што почнуваат да течат и роковите за поднесување барања за воведување...
Вести Економија

Димковски: Развојни мерки и решавање на проблемите во интерес на земјоделците

Слободен печат
Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, денеска ги презентираше дел од предностите кои им следуваат на земјоделците со измените и дополнувањата на Законот...
Вести Економија

Идната недела повик за градење фотоелектрани на приватно земјиште

МИА Агенција
Сите физички лица и компании што сакаат да изградат фотонапонски електрани на приватно земјиште, може да аплицираат на јавниот повик што ќе го објави Владата...