• Земји-членки

„Да не брзаме со институционални реформи“: 13 земји-членки се против промена на Договорот за ЕУ

Група од 13 земји-членки на Европска Унија не го поддржуваат предлогот за измена на Договорот за ЕУ, што е еден од заклучоците на штотуку завршената Конференција за иднината на Европа, поддржана од францускиот претседател Емануел Макрон и претседателката на Европска Комисија, Урсула фон дер Лајен. – Иако не исклучуваме ниту една опција во оваа фаза, …

„Да не брзаме со институционални реформи“: 13 земји-членки се против промена на Договорот за ЕУ Read More »