13 C
Скопје

Tag : зачини

Магазин Магазин слајдер Семејство

Дајте им предност на билките: Босилек, рузмарин и магдонос, зачини кои го штитат здравјето

Слободен печат
Цвеќето не мора да бидат единствената декорација на вашата градина. Засадете си зачини… Босилек Босилекот или кралската трева е поврзана со различни култури и верувања....
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Благотворни зачини: Комбинацијата од куркума и црн пипер позитивно влијае на здравјето

Слободен печат
Со додавање зачини го подобруваме вкусот на храната и ја правиме поздрава, поразлична и поинтересна. Затоа тие се неразделив дел од бил кој оброк. Зачините...
Магазин Магазин слајдер Храна

Испечете меко, сочно и ароматично пиле: Неколку важни чекори и тајни зачини при подготовката

Слободен печат
Печеното пиле е одлична идеја за јадење во кое било време од годината. Тоа не само што е вкусно, туку е и здраво затоа што...
Здравје Магазин Магазин слајдер Храна

Жалфија – зачин што мора да го имате во вашиот дом

Слободен Печат
Жалфијата е едно од најпознатите обележја на Медитеранот, билка со многу лековити својства, која одамна ја има на овие простори. Таа е еден од сестраните...
Живот Магазин Магазин слајдер

Едноставно и брзо: Ослободете се од мушичките во зачините

Слободен Печат
Прстофат црн или црвен пипер се става во речиси сите јадења што ги готвиме. Црниот бибер може да се најде мелен или во зрнца, а...
Магазин Магазин слајдер Храна

Најпопуларни индиски зачини: Неодоливи додатоци во јадењата

Слободен печат
Индија има богата кулинарска традиција, а индиската кујна е позната по своите единствени егзотични вкусови. Поради поволната клима и местоположба во оваа земја се одгледува...
Магазин Магазин слајдер Семејство

Во зачините е лекот за сите болки

Слободен печат
Зачините можат да ви помогнат да се изборите со различни здравствени состојби. Тие се сметаат за најдобри природни лекови, бидејќи немаат штетни последици и не...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Билки што можат да помогнат во намалување на високиот крвен притисок

Слободен Печат
Високиот крвен притисок, исто така наречен хипертензија, влијае на скоро половина од возрасните луѓе во светот. Какви било промени во исхраната и начинот на живот...
Здравје Магазин Магазин слајдер Сцена

„Правилната исхрана е разликата помеѓу чувството на исцрпност и најголемата корист од вежбањето“ – Самер Сандерс, олимписки шампион во пливање

Слободен Печат
Свежите зачински билки не само што ги ароматизираат јадењата, ги будат сетилата, туку се и здрави. Но, иако ова сте го слушале безброј пати, сè...
Магазин Магазин слајдер Храна

Мали совети – Сакате свежи зачини, но не знаете во кое јадење да ги користите? Ние ќе ви помогнеме!

Слободен печат
Свежите зачински билки не само што ги ароматизираат јадењата, ги будат сетилата, туку се и здрави. Но, иако ова сте го слушале безброј пати, сè...