Tag : владеење на право

Вести Свет

Унгарија: Извештајот на ЕК за владеење на правото е „апсурден и неточен”

Слободен печат
Извештајот на Европската комисија (ЕК) за владеење на правото, кој е објавен денеска, е „апсурден и неточен и не може да биде основа за подлабока...
Вести Свет

ЕК почна со мониторинг на владеење на правото во земјите-членки на ЕУ

Слободен печат
Европската Комисија (ЕК) ги објави првите извештаи за состојбата со владеење на правото во земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) со цел промовирање на „култура на...
Вести Македонија

Нухиу – Отвеј: Поддршка за успешно спроведување на владеење на правото и надеж за побрзо формирање стабилна влада

Слободен печат
Министeрот за внатрешни работи Агим Нухиу денеска се сретна со заменик – шефот на мисијата на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска, Доминик...
Вести Македонија

Димитров: Крајната цел – општество во служба на граѓанинот со еднакви можности, без дискриминација

Слободен печат
Иако оценките за нашите перформанси во однос на човековите права во последние неколку години одат по нагорна линија, останува многу работа за постигнување на крајната...
Вести Македонија

„Франција будно ја следи состојбата со владеењето на правото во Македонија“

МИА Агенција
Во соопштението на француското МНР, објавено денеска, се наведува дека Моншалан на 13 февруари разговарала со Османи и Димитров, јавува дописникот на МИА. Во фокусот...
Вести Македонија

„Finance think”: Зајакнување на правото, образованието и здравството најважни за граѓаните

Слободен печат
Зајакнување на владеење на правото, подобрување на квалитетот на наставата на сите нивоа на образование, подобар квалитет на здравствените услуги и задржување на лекарите во...
Вести Македонија

Дескоска во Виена на конференција за едукација за владеењето на правото

МИА Агенција
Министерката за правда Рената Дескоска денеска во Виена учествува на конференција насловена „Едукација за владеење на правото: Инспирирајте. Направете промена. Заедно”, која се одржува во...
Вести Македонија

Ахмети: Владеењето на правото е наш приоритет

Слободен печат
Прашањата поврзани со тековните реформи, тековните политички случувања, успехот во владеењето на правото, добивањето датум за преговори и случувањата во регионот беа дел од темите...
Вести Македонија

Прибе: Независни политичари услов за владеење на правото

Слободен печат
Сите земји од Западен Балкан се соочуваат со стандардите за владеењето на правото. Понекогаш се потребни промени во законодавството, а за тоа треба независни политичари...
Вести Македонија

Заев: Контрадиктирно е да се зборува за владеење на правото, а да се одбива учество на лидерската

МИА агенција
Премиерот Зоран Заев денеска во интервју за МИА ги повика  сите поканети, меѓу кои и лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски да присустува на лидерската...
MacedonianAlbanian