Tag : Томас Герберих

Вести Македонија Слајдер

Герберих: Во интерес на ЕУ е започнување преговори со С. Македонија, успехот да не се уништи со историски прашања

Слободен печат
Постигнувањето согласност на Европскиот совет за започнување на пристапни преговори со Албанија и Северна Македонија требаше да се случи одамна. Тоа е во интерес на...
Вести Македонија

Проштална средба на Димитров со Герберих: Германија се вбројува во најважните надворешно-политички и економски партнери на С. Македонија

Слободен печат
Министерот за надворешни работи Никола Димитров го прими во проштална средба, амбасадорот на Германија во земјава, Томас Герберих. Во оваа пригода, како што соопштри МНР,...
Вести Македонија

Спасовски – Герберих: Историски чекори на земјава во демократските процеси

Слободен печат
На средбата која денеска ја имаше премиерот Оливер Спасовски со Томас Герберих, амбасадор на Германија кој го завршува својот мандат во нашата држава,  поздравени се историските...
Вести Македонија

Герберих за „Слободен печат“: Нема да има неказнивост ако се спроведе новиот Закон за јавно обвинителство (ВИДЕО)

Слободанка Јовановска
Германскиот амбасадор Томас Герберих, не гледа можност за неказнивост или амнестија на политичари од власта во новиот Закон за јавно обвинителство, ако тој се имплементира...
Вести Македонија

Герберих: Има добри изгледи за започнување со пристапни преговори пред самитот во Загреб

Слободен печат
Германскиот амбасадор Томас Герберих оценува дека се реални шансите нашата земја да добие датум за почеток на преговори пред мајскиот самит на ЕУ во Загреб....
Вести Македонија

Спасовски-Герберих: Развојот на методологијата не смее ги помести пристапните преговори со ЕУ

Слободен Печат
На денешната средба на претседателот на Владата Оливер Спасовски и германскиот амбасадор во земјата Томас Герберих беше истакната и повторена поддршката на Германија за скорешно...
Вести Македонија

Македонско-германски форум: На Северна Македонија местото ѝ е во ЕУ

Слободен печат
На Северна Македонија местото и е во Европската унија, затоа што таа се наоаѓа во срцето на Европа и тука природно припаѓа. Членството во Унијата...