16 C
Скопје

Tag : танц фест

Културен печат

Танц Фест 2021: „Менада“ за американската кореографка Каролин Карлсон

Тони Димков
Легендарната кореографка Каролин Карлсон е добитничка на наградата „Менада“ за животно дело и врвни достигнувања во областа на танцот на Танц Фест 2021, објави најзначајниот...
Културен печат

Танц Фест Скопје 2021 објави повик за млади кореографи

Тони Димков
Интернационалниот фестивал „Танц Фест Скопје“, во рамките на својата програма за 2021 година, отвори повик за учество на млади кореографи (до 35 години), чии претстави...
Културен печат

Танц фест 2020: Дводневен маратон со домашни и интернационални кореографи и танчари

Тони Димков
Новото издание на „Танц фест“ под мотото „Потрага по допир“ се одржува на 4 и 5 септември со маратон во живо во Парк МКЦ и...
Културен печат

Танц фест Скопје: Легенда на американската танцова сцена се закити со „Менада“

Тони Димков
Новото издание на реномираниот „Танц фест“, под мотото „Потрага по допир“, ќе го одбележи почетокот на септември со дел од програмата што ќе се одржи...
Културен печат

Културен центар „Интерарт“: Танц-фест ќе се одржи наесен

Тони Димков
Културниот центар „Интерарт“, како организатор на интернационалниот фестивал „Танц-фест“, извести дека програмата на 16. издание на фестивалот, во согласност со интернационалните гости, е репрограмирана и...
Вести Култура

Академијата за танц од Ротердам гостува со „Таленти во движење“

Слободен печат
На 15. „Танц фест“ вечер ќе гостува Академијата за танц од Ротердам со перформансот „Таленти во движење“. На сцената на Македонскиот народен театар од 20...
Вести Култура

Отворање на 15. „Танц фест“ со „Идентитети“ на Скопје танцов театар

Слободен печат
Претставата „Идентитети“ на Скопје танцов театар, вечер од 20 часот во Македонскиот народен театар ќе го отвори 15.„Танц фест“, кој под мотото „Идентитети што не...