Tag : средно

Вести Ви Препорачуваме Македонија

ВМРО-ДПМНЕ на координација ќе одлучува дали ќе даде поддршка на двата предлог закони за основно и средно образование

ВМРО-ДПМНЕ на координација ќе одлучува дали ќе даде поддршка на двата предлог закони за основно и средно образование кои ќе се најдат на седница во...
Вести Македонија

Објавен конкурсот за запишување во средно образование

Слободен печат
Министерството за образование и наука денеска го објави Конкурсот за запишување ученици во прва година во јавните средни училишта во учебната 2020/2021 за настава во...
Вести Македонија

Макрадули: Годинава значително се намалени деновите со средно ниво на ПМ10 честички

Слободен печат
Заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули на денешната прес-конференција истакна дека факт е оти оваа година има значително намалување на бројот на денови со надминати...
Вести Македонија

Министерот Димитров се сретна со другарите од средно, меѓу нив и поранешната министерка (ФОТО)

Слободен печат
Поранешната министерка за информатичко општество во владата на ВМРО-ДПМНЕ, Марта Арсовска Томовска, на својот Фејсбук профил објави фотографија со пријателите од средно училиште, меѓу кои...
Вести Македонија

Адеми: Целосно нов наставен план и програми за средното стручно образование

Слободен печат
Средното стручно образование е врвен приоритет на Министерството за образование и наука (МОН), а со неговото целосно реформирање од аспект на нови наставни програми од...
Вести Скопје

Во тек се реконструкции на повеќе средни училишта во Скопје

Слободен печат
Согласно со заложбите на Градот Скопје за подобрување на условите во кои учат средношколците и во кои работи наставниот кадар, се продолжува со реконструкции во...
Вести Македонија

Во средните училишта во Дебар, Жупа и Ростуше во прва година може да се запишат 544 ученици

МИА Агенција
Врз основа на конкурсот на МОН за упис во прва година, во учебната 2019/2020 година, во трите средни општински училишта, колку што функционираат во општините...