Макрон и Моравиецки инсистираат на ЕУ солидарност за вакцините

Францускиот претседател Емануел Макрон и полскиот премиер Матеуш Моравиецки ја поддржаа политиката на ЕУ за вакцинирање и инсистираат на европска солидарност за ова прашање, јави дописникот на МИА. -Оваа европска рамка (..) дозволува праведност, солидарност, сигурност за нашите сограѓани”, изјави Емануел Макрон заедно со неговиот гостин во дворот на Елисејската палата, во време кога одредени …

Макрон и Моравиецки инсистираат на ЕУ солидарност за вакцините Read More »