6 C
Скопје

Tag : орданоски

Ви Препорачуваме Колумни

Куќата на Водно можеби крие многу тајни

Сашо Орданоски
Ако е точно дека Мијалков, откако се изгубил од „радарот“ на безбедносните служби, престојувал – намерно не велам дека „се криел“, бидејќи во тој момент...
Ви Препорачуваме Колумни

Владата веднаш да си поднесе оставка!

Сашо Орданоски
Општата смејурија за начинот на кој долгогодишниот голем бос на македонското криминално и политичко надземје реши да стави точка на својата јавна кариера дури и...
Ви Препорачуваме Колумни

Долга е сенката на Мијалков

Слободен печат
Додека ова го читате, Мијалков можеби (А) го спроведуваат во Шутка, откако е фатен по неуспешното бегство од македонската правда; (Б) го нарачува второто претпладневно...
Ви Препорачуваме Колумни

Може ли ВМРО-ДПМНЕ да ја избегне внатрепартиската „граѓанска војна“?

Са
Прашањето за новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ нема да се решава на вонредниот партиски конгрес во март, туку ќе се решава на суд. Тоа е така,...
Колумни

Има овде уште голема енергија за ЕУ

Сашо Орданоски
Тукушто објавената Анализа на една од највибрантните и најсериозни невладини организации во Македонија, Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ (ИДСЦ) од Скопје, во соработка со демо-христијанската германска Фондација...
Ви Препорачуваме Колумни

Би можело да има и добар наслов, ама намерно не го ставам…

Сашо Орданоски
Баш влегов да го видам списокот на 150-тина фирми кои во декември добиле државна помош од Владата, а не ги исплатиле парите на своите вработени....
Ви Препорачуваме Колумни

Недоволен, кец – и така трипати!

Слободен печат
Додека го читате овој текст, жешката шлаканица од 111-то место на Индексот на корупција на Транспаренси Интернешнел – најниското во целата “индексирана“ историја на Македонија...
Ви Препорачуваме Колумни

А да размислевте за поинаков локален изборен настап?

Сашо Орданоски
На десетина месеци пред годинешниве локални избори, впечаток е дека добар дел од гласачкото тело нема да биде расположено за влегување во уште еден изборен...
Колумни

Практичната баналност на национализмот

Слободен печат
Со изборот на Насер Зибери за народен правобранител се „испразни“ премиерското место на ДУИ за прв Албанец претседател на владата, во последните 100 дена од...
Колумни

Џабе факти наспроти омраза

Слободен печат
Некни слушам на Би-Би-Си една интересна теорија која, отприлика, оди вака: неодамнешните истражувања на јавното мислење во западните земји покажуваат дека „успехот“ на лажните вести...