• нуклеарен договор

Истекува времето за постигнување нуклеарен договор со Иран, тврдат британски дипломати

Поранешни дипломати, меѓу кои и седуммина поранешни министри за надворешни работи и одбрана на Велика Британија, предупредија дека преговорите за иранската нуклеарна програма се движат кон „ќор-сокак што се претвора во циклус на зголемена нуклеарна тензија“ и ги повикаа Техеран и Вашингтон да покажат поголема флексибилност, пишува Гардијан. Поранешните дипломати во отворено писмо рекоа дека …

Истекува времето за постигнување нуклеарен договор со Иран, тврдат британски дипломати Read More »