12.8 C
Скопје

Tag : Никола Маџиров

Живот Култура Магазин Магазин слајдер

Добитници на „Греми“ инспирирани од поезијата на Никола Маџиров: Песната „Окото“, дојде како непредвидливо затворање на еден круг

Слободен Печат
Песната „Окото“ на нашиот врвен поет Никола Маџиров доби соодветна музичка мелодија „The Eye“ во изведба на Бека Стивенс заедно со „The Secret Trio“, каде...
Вести Култура

Поетски рецитал на Никола Маџиров (ВИДЕО)

Слободен печат
Македонскиот поет, есеист и преведувач Никола Маџиров направи видео порака со поетски рецитал од две кратки песни.    ...
Вести Ви Препорачуваме Култура

ИНТЕРВЈУ со Никола Маџиров: Во земја каде што има премногу сонце, ни недостасува светлина меѓу луѓето!

Јасмина Кантарџиева Димков
Како си Никола? Кога последен пат си го чул ова прашање?, го започнувам разговорот со нашиот поет од светски ранг, Никола Маџиров. – Заборавивме на...