• министер за финансии

Полскиот министер за финансии поднесе оставка, Моравјецки ќе ја извршува функцијата додека се најде наследник

Полскиот министер за финансии Тадеуш Кошински поднесе оставка, изјави денеска портпаролот на владејачката Партија на правото и правдата (ПиС) по спорот околу даночната реформа. Полскиот договор, постигнат во јануари, беше реформа насочена во корист на сите Полјаци, освен оние кои заработуваат најмногу, а тоа предизвика бес откако некои луѓе со пониски приходи, како што се …

Полскиот министер за финансии поднесе оставка, Моравјецки ќе ја извршува функцијата додека се најде наследник Read More »