11 C
Скопје

Tag : литература.мк

Вести Култура

Книжарницата на Литература.мк со пристор од 500 м2 нуди можност за литературни читања, поетски средби и промоции на книги

Слободен печат
На вториот кат во Сити мол, на местото на поранешната игротека, пред два дена се отвори книжарницата на Литература.мк, која има богата понуда на книги...
Вести Култура

Литература.мк Superstore – Скопје ја добива најголемата книжарница во Македонија!

Слободен печат
Новата суперпродавница на „Литература.мк“, која е со површина од 500 м², свечено ќе биде отворена вечерва во 20 часот, во соработка со „Скопје сити мол“....
Култура

Отворање на нова книжарница „Литература.мк“ во ТЦ Буњаковец

Слободен печат
Книжарницата е уредена според најновите трендови за продажба на книги, а во фокусот е портретот на легендарниот архитект Ле Корбизје. Ова е седма книжарница на...
Вести Култура

Промовиран научно-фантастичниот роман „Архангел – Ослободување на ѕверот“ од Даниел Бибовски

Слободен печат
Станува збор за дебитантски роман на младиот автор, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“. Илустрацијата на корицата ја нацрта илустраторот...
Вести Култура

Четврток со ТОП КНИГА од „Литература.мк“:  „Дното се стеснува“ од Кирил Бисероски

Слободен печат
Збирката поезија „Дното се стеснува“ од Кирил Бисероски, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, е поделена на пет тематски...
Вести Култура

Среда со ТОП КНИГА од Литература.мк: „Наследство на шпионите“ од Џон Ле Каре

Слободен печат
Приказната се движи околу Питер Гилам, лојален колега и ученик на Џорџ Смајли од британската тајна служба, позната како „Циркусот“. Тој е пензионер и живее...
Вести Култура

Петок со ТОП КНИГА од „Литература.мк“: „Претседателот исчезна“

Слободен печат
Бестселерот „Претседателот исчезна“ од Бил Клинтон и Џејмс Патерсон излезе од печат на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“....
Вести Култура

Промовирана книгата „Психосоматика, емоции што разболуваат и лекуваат“ од Билјана Велковска

Слободен печат
„Психосоматика, емоции што разболуваат и лекуваат“, која е во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“, ги осветлува двете страни на паричката...
Вести Култура

ВТОРНИК СО ТОП КНИГА од „Литература.мк“: „Танц околу Сонцето“ од Ведрана Рудан

Слободен печат
Во книгата, искрено и без разубавување, Рудан пишува за своето ниту малку безгрижно детство, за децата и внуците, за патот што го поминала од продавачка...
Вести Култура

ПЕТОК СО ТОП КНИГА од „Литература.мк“: „Кери“ од Стивен Кинг

Слободен печат
По „Сјаење“, „Доктор Сон“ и серијалот „Зелената милја“ („Двете мртви девојчиња“, „Глувчето на Милјата“, „Дланките на Кофи“, „Ужасната смрт на Едуар Делакроа“, „Патување во ноќта“,...