1 C
Скопје

Tag : кризен штаб

Вести Македонија Слајдер

Седница на Главниот штаб за управување со кризи при ЦУК, донесен Акциски план

Слободен печат
Согласно одлуката на Владата за прогласување кризна состојба на цела територија на државата во траење од 30 дена, денеска се одржа втората седница на Главниот...
Вести Македонија Слајдер

Заврши состанокот на Кризниот штаб: Кои се новите мерки против ковид-19?

Слободен печат
Отворање на два нови оддела во болницата ГОБ „8 септември“ за хоспитализација на пациенти со ковид-19, предложиле од Комисијата за заразни болести на утринскиот состанок...
Вести Регион

Контроверзни одлуки на српскиот кризен штаб: Без задолжителен ПЦР тест и носење маски на отворено во екот на епидемијата

Слободен печат
„Овој пат не донесовме нови мерки, ниту ги заостривме постоечките, туку само инсистираме важечките мерки да се почитуваат и сите контроли да се спроведуваат ригорозно“,...
Вести Регион Слајдер

Оставки во Кризниот штаб на Црна Гора: Расте бројот на новозаразени со коронавирус

Слободен печат
Д-р Немања Радојевиќ денеска поднесе оставка од членството во кризниот медицински персонал формиран од Црногорското национално координативно тело за инфективни болести (НКТ). Тој рече дека...
Вести Регион

Се повеќе лекари и просветни работници бараат смена на српскиот Кризен штаб

МИА Агенција
Расте бројот на лекари и просветни работници, организирани во групата Обединети против Ковид-19, кои се незадоволни од работата на Кризниот штаб на Србија и бараат...
Вести Македонија

Кризен штаб Куманово: Владата да почне со подготовки за изградба на Ковид болница

Слободен печат
Општинскиот кризен штаб Куманово бара од Владата да почне со подготовки за изградба на Ковид болница, а МВР активно да се вклучи и да реагира...
Вести Македонија

Кризен штаб Гостивар: Состојбата со пандемијата станува алармантна

Слободен печат
Зголемувањето на бројките на новоинфицирани во гостиварскиот регион е алармантна и потребно е да се спроведат активности за доследно почитување на мерките за заштита од...
Вести Регион

Српски лекари бараат смена на Кризниот штаб, земјата е во здравствена катастрофа

Слободен печат
Група од околу 350 лекари во Србија, под името „Обединети против Ковид”, во отворено писмо до Владата и други надлежни институции, се оградуваат од републичкиот...
Вести Македонија

Кризен штаб Гостивар: Состојбата со пандемијата во гостиварско станува сериозна

Слободен печат
Зголемувањето на бројките на новоинфицирани во гостиварскиот регион загрижува и потребно е да се спроведат активности за доследно почитување на мерките за заштита од корона...
Вести Македонија

Македонија ќе ги отвори границите, но во Владата се уште се мислат за ПЦР тестот

Горан Наумовски
Не е прашање на ден, туку на час, кога Владата на Македонија ќе донесе позитивна одлука за отварање на границите. Единствено прашање за кое се...