катедрала Archives - Слободен печат

Tag : катедрала

Вести Планета

Во сабота прва миса во Нотр Дам по пожарот

МИА Агенција
В сабота првпат ќе се одржи богослужба во катедралата Нотр Дам во Париз по катастрофалниот пожар кој ја зафати пред два месеца. Мисата ќе биде...
Вести Планета

Кој е човекот што со канистер бензин и запалка тргнал да ја пали катедралата во Њујорк?

Слободен печат
Професорот Марк Лампарело (37) е осомничен за обид за палење на катедралата Сент Патрик во Њујорк. Универзитетскиот професор Марк Лампарело е уапсен откако влегол со...
Вести Планета

Пред Нотр Дам ќе „никне“ привремена дрвена катедрала

МИА Агенција
Привремена дрвена катедрала би можела да биде поставена пред црквата Нотр Дам во Париз сѐ додека трае обновата на опожарениот објект, соопшти денеска ректорот на...
Вести Планета

Позната причината за пожарот во Нотр Дам

МИА Агенција
Истражните органи сметаат дека причина за пожарот во париската катедрала Нотр Дам, што избувна во понеделникот, е краток спој, изјави денеска неименуван претставник на француската...
Вести Планета

Спречен нов пожар: Уапсен маж пред катедрала во Њујорк со канистери полни бензин и запалки

Слободен печат
37-годишен маж e уапсен откако се обидел да влезе во катедралата Свети Патрик во Њујорк со два канистери полни со бензин и неколку запалки, соопшти...
Вести Планета

Несекојдневна акција – Робот пожарникар ја спасуваше катедралата Нотр Дам (ВИДЕО)

Слободен печат
Дел од заслугите за успешно спасување на средновековната катедрала Нотр Дам се припишуваат на Колосус – роботот пожарникар. Колосус е тежок околу 1.100 килограми, и...
Вести Планета

Макрон: Катедралата Нотр Дам ќе биде обновена за пет години

Слободен печат
Францускиот претседател, Емануел Макрон, изјави дека катедралата Нотр Дам, која беше делумно уништена во пожар, ќе биде обновена за пет години. „Ќе ја обновиме катедралата...
Колумни

Ведрана Рудан за пожарот во Нотр Дам: Ме заболе за кулата во Париз, кој плаче за Либија и останатите спалени земји!

Слободен печат
Хрватската колумнистка Ведрана Рудан објави на својата официјална страница текст посветен на пожарот кој синоќа ја зафати катедралата Нотр Дам во Париз. Прочитајте ја колумната...
Вести Планета

Сослушани 30 лица во врска со пожарот во Нотр Дам

Слободен печат
Досега се сослушани околу 30 лица во врска со синоќешниот пожар во катедралата Нотр Дам, соопшти претставник на париското правосудство. Најголемиот дел од нив работеле...
Вести Планета

Кој е францускиот херој што влезе во пламен за да ги спаси реликвиите во Нотр Дам

Слободен печат
Пожарот во Нотр Дам привлече големо внимание во светот, а Франција во пожртвуваноста да се спасат вредните работи го виде новиот херој. Свештеникот Жан Марк...