Tag : јен

Вести Економија

Доларот и понатаму под притисок бележи слаб пад

Слободен печат
По тринеделен пад, на пазарот со валути индексот на доларот и понатаму е под притисок, бидејки инвеститорите вложуваат во ризични валути и очекуваат, што се...
Вести Економија

Зајакна доларот на пазарот на валути

Слободен печат
Вредноста на доларот во кошницата од валути забеллежа пораст на денешното тргување на пазарот со валути. Неговиот индекс, кој ги следи движењата на американскиот во...
Вести Економија

Доларот стабилен, трговците ги следат вестите за нов бран на заразата

Слободен печат
Доларот при денешното тргување се стабилизира на меѓународните пазари, а расположението на трговците го „загушуваат“ се позачестените информации за нови случаи на заразата со коронавирусот....
Вести Економија

Доларот се „лизна“, еврото забележа благо зајакнување

Слободен печат
Влијанието на доларот денеска се намали во однос на останатите најзначајни светски валути на меѓународните пазари за капитал, а зајакнување забележаа ризичните валути како ноцозеландската...
Вести Економија

Нервоза на берзите поради тензиите меѓу САД и Кина

Слободен печат
Загриженоста поради конфронтацијата меѓу двете најголеми светски економии ги фрли во сенка кинеските економски податоци, кои покажаа дека производството во оваа земја постепено се опоравува...
Вести Економија

Доларот зајакнува на берзантското тргување со валути

Слободен печат
На пазарите со валути доларот во однос на останатите валути кои се тргуваат на берзите зајакнува веќе трет ден со ред. Неговиот индекс, кој го...
Вести Економија

Несогласувањата на Русија и Саудиска Арабија ја урнаа цената на нафтата

Слободен печат
Продолжува „слободниот пад“ на цената на нафтата особено откако Ријад најави зголемување на производството следниот месец на 12,3 милиони барели дневно. Вчера и Обединети Арапски...
Вести Економија

НА УДАР НАФТАТА, ЗЛАТОТО И ЈЕНОТ: Опасните потези на Трамп утрово продолжија да ги зголемуваат цените

Слободен печат
Цените на нафтата скокнаа денес по балистичкиот ракетен напад врз две воени бази со американски трупи во Ирак. Барел од нафтата „брент“ поскапе за 1,4...