• интегритет

Шолц: Ако се наруши територијалниот интегритет на Украина, ќе се плати висока цена

Поради зголемените безбедносни тензии на руско-украинската граница, германскиот канцелар Олаф Шолц денеска изјави дека „нарушувањето на територијалниот интегритет ќе има висока цена”, пишува Политико. -Деновиве со голема загриженост ја следиме безбедносната ситуација на руско-украинската граница, рече новиот германски канцелар во обраќањето пред Бундестагот. Тој додаде дека за оваа тема денеска попладне ќе се разговара на …

Шолц: Ако се наруши територијалниот интегритет на Украина, ќе се плати висока цена Read More »