Tag : грчки медиуми

Вести Ви Препорачуваме Регион

Во грчката државна телевизија и весникот „Катимерини“ регистрирани првите заразени со коронавирус

МИА Агенција
Грчката државна телевизија ЕРТ и грчкиот весник Катимерини денеска соопштија дека биле потврдени први позитивни случаи на новиот коронавирус кај нивни вработени, јави дописничката на...
Вести Македонија Слајдер

Грчките медиуми пишуваат за првиот случај на коронавирус во нашата држава

Слободен печат
Првиот регистриран случај со коронавирус во Северна Македонија беше соопштен само неколку часа откако Министерството за здравство на Грција информираше дека и кај јужниот сосед...
Вести Македонија

Како грчките медиуми известуваа за распуштањето на македонското Собрание

МИА Агенција
Во текстот на АНА-МПА, пишува дека за распуштањето на Собранието „гласаа пратениците од сите партии“ и дека изборите ќе се одржат на 12 април 2020...
Вести Македонија Слајдер

Грчки медиуми пренесуваат дека министерката за труд на Северна Македонија не ја трга таблата со старото име

МИА Агенција
Ставот на техничката министерка за труд и социјална политика Рашела Мизрахи дека ќе продолжи да ја користи таблата со старото име, го објавуваат медиуми во...
Вести Македонија Слајдер

Таблата со името на државата во фокус на грчките медиуми

МИА Агенција
„Димитров лут за министерката која го прекрши Договорот од Преспа – Реакција од Атина”; „Скопје: Во опасност Договорот од Преспа поради табла Република Македонија”; „Демарш...
Вести Македонија

Средбата Заев-Мицотакис во фокус на грчките медиуми

Слободен печат
„Топла клима и насмевки на средбата Мицотакис-Заев во Солун”, „Заев го покани Мицотакис во Скопје”, „Зоран Заев: За нас не постои алтернатива од целосно членство...
Вести Македонија

Грчките медиуми ја анализираат поврзаноста на предвремените избори со преспанскиот договор

МИА Агенција
Предвремените парламентарни избори кај нас, грчките медиуми, директно ги поврзуваат со иднината на Договорот од Преспа и пренесуваат „загриженост на Атина, за случувањата во Скопје”....
Вести Македонија

Грчки медиуми: Бура и политички земјотрес во Скопје по кажаното „не“ од ЕУ

МИА
Ветото од Франција предизвика политички случувања во Северна Македонија“; „Бура во Скопје по кажаното „не“ од ЕУ“; „Разочараност во Северна Македонија“; „Политички земјотрес во Скопје“,...
Вести Македонија

Европската перспектива на нашата земја во фокус на грчките медиуми

МИА агенција
На непроменетиот став на Франција во однос на европската перспектива на Северна Македонија и Албанија го ставаат грчките медиуми акцентот во текстовите за Самитот на...
Вести Македонија

Што пишуваат грчките медиуми за синоќашното гласање во Бундестагот?

Слободен печат
„Германија: Зелено светло од Парламентот за пристапни преговори на Северна Македонија и Албанија”; „Европски тепих за Северна Македонија и Албанија поставува германскиот Парламент”; „Германско „да”...