Tag : „Господ постои

Ракомет Спорт

Ракометарите на Металург подготовките ги продолжуваат во Маврово

Слободен печат
Екипата на Металург која во новата сезона влегува со големи амбиции, по еднонеделните тренинзи во Скопје, денеака замина за Маврово, каде ќе ја одработи третата...
Вести Свет

Полскиот претседател Дуда нема да присуствува на комеморацијата по повод 75 години од ослободувањето на Аушвиц

Слободен печат
Претседателот на Полска, Андреј Дуда, најави дека нема да присуствува на комеморацијата во Израел, по повод 75 годишнината од ослободувањето на логорот на смртта Аушвиц....
Хроника

Пожар во куќа на 52-годишен жител од Тработивиште

Слободен печат
Пожар избувна претпладнево во куќата на 52-годишниот Ѓорѓи Марков од селото Тработивиште. Екипи од Територијалната противпожарна единица од Делчево веднаш по дојавата се упатиле на...
Вести Култура Некатегоризирано

LUX films days се одржуваат во Битола до 8-ми ноември

Слободен печат
Меѓу трите филмови финалисти за награда е и македонскиот филм „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на Теона Митевска. Овој проект е познат во Европа...
Вести Култура

„Петрунија“ и донесе нова награда на Теона Стругар Митевска

Слободен печат
„Господ постои, името и е Петрунија“ на Теона Стругар Митевска и ја донесе главната награда на филмскиот фестивал во Минхен, Five Leakes Film festival, наградата...
Култура

„Златна арена“ за Теона Стругар – Митевска

Горан Наумовски
Филмот „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ освои уште една награда. На филмскиот фестивал во Пула, Хрватска, кој се одржува од 13 до 21 јули...