• фудбалска репрезентација на северна ирска

ВИДЕО: Украина едвај ја победи Северна Ирска

Противникот на Македонија во второто коло на Европското првенство, селекцијата на Украина вечерва со минимални 1:0 славеше над Северна Ирска како дел од подготовките за настап на Евро 2020. Единствениот гол на натпреварот го постигна фудбалерот на Фенербахче, Олександр Зубков во 10 минута.