Tag : фондови

Вести Економија

Македонските компании препознати меѓу странските приватни фондови

Слободен печат
Странските приватни фондови ги препознаваат потенцијалите на македонските компании, а за тоа се доказ голем број успешни примери и соработки, оценија денеска  и директорот на Фондот за...
Вести Економија

Со фондови од ЕУ Шпанија ќе инвестира во спас на својата економија

Слободен печат
Шпанската Влада разработува инвестициски план за 150 милијарди евра, кој ќе биде финансиран од фондови на ЕУ. – Целта е да и помогнеме на економијата...
Вести Економија

ЕК го презентираше предлог буџетот за надворешна политика и проширување

Слободен печат
Европскиот Парламент и Советот на ЕУ треба да донесат конечна одлука по предлог буџетот на ЕК со која за земјите од западниот Балкан и Турција се...
Вести Македонија

Строга ревизија, контролни механизми и кривична одговорност за финансиската помош од ЕУ

Слободен печат
Ден пред виртуелниот самит во Загреб на кој лидерите на земјите на ЕУ и на Западен Балкан треба да ја потврдат „јасната ЕУ перспектива” за...
Македонија Слајдер

МАЈЕ: Владите да обезбедат дополнителни фондови за сите медиуми

Горан Наумовски
На Светскиот ден на слобода на печатот, а во екот на глобалната пандемија предизвикана од Ковид-19, медиумите уште еднаш докажаа дека се важен субјект во...
Вести Економија Слајдер

Иванов: Поради отсуство на тимови за користење на ЕУ фондови, Македонија губи 2 милијарди евра

Слободен печат
Гостин во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ беше Ристо Иванов, финансиски консултант, кој говореше за дилемата дали Северна Македонија има тимови и идеи со кои...
Вести Економија

Со средства од мерката Млад земјоделец се отвораат нови и осовременуваат постојните фарми

Слободен печат
Директорите на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, и на Агенцијата за храна и ветеринарство, Николче Бабовски и Зоран Атанасов заедно со...
Вести Економија

Расте довербата за вложување во инвестициски фондови

МИА
Позитивните резултати од минатата година покажуваат потенцијал 2020 година да биде уште една успешна година за инвеститорите на македонскиот берзански пазар, особено што во последните...
Вести Економија

Димковски: Целокупниот систем за наводнување ќе биде ставен во функција за новата сезона за сеидба на ориз

Слободен печат
Денеска во Кочани, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на општина Кочани, Николчо Илијев, одржаа работен состанок со земјоделци од...
Вести Свет

Климатскиот фонд на ЕУ изнесува 100 милијарди евра од кои најголем дел е наменет за Полска и Германија

Слободен печат
Полска и Германија ќе бидат најголемите корисници на новиот фонд на Европската унија од 100 милијарди евра, наменет за помош на регионите кои се зависни...