13 C
Скопје

Tag : физичко присуство

Вести Македонија Слајдер

И натаму отсуствуваат мерки за наставата со физичко присуство

Михаило Донев
Иако расте бројот на заразени во основните училишта, во Комисијата за заштита од заразни болести засега не размислуваат за заострување на рестриктивните мерки во однос...
Вести Свет

Совет на ЕУ: Физички состаноци на апсолутен минимум

Илинка Иљоска
Германското претседателство со Советот на ЕУ денеска донесе одлука за намалување на физичките состаноци на експертско ниво на „апсолутен минимум” поради екстремно високата стапка на...
Вести Македонија Слајдер

Меџити: Ајде да прецизираме дали присуството на седници може да биде само физичко или и онлајн

Слободен печат
Координаторот на пратеничката група на ДУИ, Изет Меџити денеска изјави дека на парламентарните партии од опозицијата им е оставено време да размислат за нивниот предлог...
Вести Македонија

Владата е решителна да се изгради објект за учениците од Идризово

Слободен печат
Владината комисија преразгледувала и одобрила нови барања за настава со физичко присуство, особено во ридско-планински подрачја. – Синоќа прифативме нов извештај во кој нови десетици...
Вести Македонија Слајдер

Протест против онлајн настава во Куманово: Ако може да работат игротеки и ноќни клубови, можеме и ние на училиште

Слободен печат
Ученици од Куманово денеска излегоа на мирен протест и побараа настава со физичко присуство во училиштата. На протестот учествуваа ученици кои следат настава на македонски...
Вести Македонија Слајдер

Се јави МОН: Првиот училиштен ден заврши успешно, платформата „Microsoft teams” се покажа стабилна

Слободен печат
Министерството за образование и наука (МОН) соопшти дека првиот училиштен ден мина успешно за најголем дел од учениците во државата. Физичката настава, онаму каде што...
Вести Македонија Слајдер

Адеми на став: Наставата треба да биде со физичко присуство

Слободен печат
Меѓуинституционалната соработка, особено со Министерството за здравство и со Комисијата за заразни болести, е клучна и наставата во новата учебна година посакува да се организира...
Вести Македонија Слајдер

Царовска: Ова е огромна лекција зошто треба да се инвестира во образованието

Слободен печат
Во пресрет на почетокот на учебната 2020/2021 година, ресорната министерка Мила Царовска очекува дека најголем дел од учениците и наставниците утре без проблеми ќе може...
Вести Македонија

Во дел од битолските училишта ќе се изведува настава со физичко присуство

Слободен печат
Општина Битола доби согласност за организирање настава со физичко присуство на учениците во дел од основните и средни училишта, чиј основач е Советот на Општина...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на својата петта седница, одржана на 22 септември, го усвои и Извештајот за работата на Комисијата за разгледување на поднесени...