23.8 C
Скопје

Tag : фашисти

Колумни

Крв, нафта и валкани пари

Александар Литовски
Се разбира, фашистите не ги измислиле милитаризамот, ксенофобијата, етнонационализамот и антикомунизмот, односно антиболшевизмот. Овие малигни општествени карциноми биле дел на различни политики во многу општества,...
Вести Свет

Внукот на основачот на автомобилскиот гигант „Фиат” пријавил смртни закани по објава на Твитер за фашистички групи

И.И.
Внукот на Ањели, основачот на автомобилскиот гигант „Фиат”, Лапо Елкан, добил смртни закани и фашистички навреди по објавувањето на информацијата во која тој кажува дека...
Вести Свет

Италија: Собири на фашисти и антифашисти

Слободен Печат
Во италијанскиот град Горица, кој се наоѓа на самата граница со соседна Словенија, повеќе фашистички здруженија одржаа комеморација за загинатите фашистички војници од бригата “Х...