15.8 C
Скопје

Tag : економска криза

Вести Свет Слајдер

Здравствената криза Франција лани ја чинеше над 160 милијарди евра

Слободен печат
Здравствената криза Франција минатата година ја чинеше повеќе од 160 милијарди евра, изјави министерот за јавни финансии Оливие Дисопт, додавајќи дека оваа бројка не е...
Вести Свет

Гутереш: Светот се соочува со најтешката економска криза во последните сто години

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, ги предупреди денеска светските лидери дека светот не се соочува само со вонредна состојба поради Ковид-19 и со најтешката...
Вести Свет

ММФ: Владата во Лондон треба да продолжи да ги поддржува малите компании и да ги штити работниците

Илинка Иљоска
Велика Британија може да си дозволи да одвои уште повеќе пари за економијата, иако веќе потроши многу во борбата против пандемијата на коронавирусот, изјави денеска...
Спорт Фудбал

Германците примораните да го вратат фудбалот, или натпревари или банкрот

Слободен печат
Од денеска по двомесечна пауза, бундеслигата е првата елитна лига која се врати на терените иако до крајот на сезоната ќе се игра пред празни...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Треба да ја зграбиме првата можност за избори – Политичката кариера на Мицкоски е во прашање, бидејќи тој што губи си оди (ВИДЕО)

Слободен печат
Државата треба да ја зграби првата можност за одржување на изборите бидејќи, ако експертите во светот најавуваат втор бран на корона вирусот, којзнае кога ќе...
Вести Свет Слајдер

Шведска има многу поблаги мерки, но и тие очекуваат криза која не е видена 100 години

Слободен печат
Главниот аеродром во Стокхолм „Арланда“ обично во ова  време бележи 80 полетување или слетување на час, а на неговите терминали дневно поминуваа и до 75.000...
Вести Економија Слајдер

Зиков: Вториот сет на мерки би требало во голема мера да ги ублажи ударите од здравствената кризата

Слободен печат
-Мерките кои вчера ги донесе Владата во себе проектираат краткорочност на кризата и така и треба да се гледаат. Доколку ги гледаме мерките особено во...
Вести Економија

Можно е да настрадаат 25 милиони работни места ширум светот како последица на Ковид 19

Слободен печат
Економската криза создадена од пандемијата на Ковид 19 би можела на глобално ниво да остави 25 милиони луѓе без работа, покажува најновата проценка направена од...
Вести Економија

„Волстрит журнал”: Најголемиот хеџ-фонд во светот ставил облог дека ќе има нова светска економска криза

МИА
Најголемиот хеџ-фонд во светот „Бриџватер ашосиејтед”, основан од американскиот милијардер Реј Далио, типувал на пад на берзите во САД и во Европа и на светска...
Вести Свет

Го имаат третиот најголем долг во светот по Јапонија и Грција: Протести против мерките за штедење

Слободен печат
Стотици луѓе излегоа на улиците на Бејрут, осудувајќи ја се потешката економска ситуација во Либан. Власта во земјата воведе мерки за штедење за да се...