23.8 C
Скопје

Tag : државјанин

Хроника

Повеќе приведувања поради дрога во Тетовско, меѓу нив и бугарски државјанин

Слободен печат
Во текот на вчерашниот ден во полициската станица во Тетово се приведени и донесени за почнување постапка осум лица поради сомнение дека се инволвирани во...
Хроника

Македонски државјанин баран од скопските власти приведен во Ќустендил

МИА Агенција
Судот во Ќустендил во Бугарија му изрече мерка притвор на  Е.Н. (52) државјанин на Северна Македонија кој е во постапка за екстрадиција, јави дописникот на МИА...
Хроника

Црногорскиот државјанин осуден на затворска казна за шверц на кокаин

Црногорски државјанин, член на екипажот на товарен брод, е осуден на пет години и десет месеци затвор во Филаделфија (САД) за шверц на кокаин. На...
Регион

Хрват неуспешно шверцувал 109 килограми „сканк“

Горан Наумовски
Лука Мишевиќ (29) од Хрватска, кој беше уапсен во акцијата „Диабло“ во текот на истрагата  признал дека се обидел да пренесе дрога „сканк“ од БиХ...
Хроника

Приведен албански државјанин поради фалсификуван пасош

На граничниот премин Деве Баир вчера при пасошка контролла е констатирано дека државјанин на Република Албанија извршил хемиски и механички корекции на патната исправа, соопшти...
Вести Регион Слајдер

На македонскиот државјанин кој уби две жени во Тирана му се заканува доживотен затвор

МИА Агенција
На македонскиот државјанин Перпарим Адеми, кој на пладне на 31 декември смртно застрела две жени во Тирана, му се заканува казна доживотен затвор. Основниот суд во Тирана...
Вести Регион

Македонски државјанин тешко повреден во сообраќајка во Албанија

МИА Агенција
Македонски државјанин тешко е повреден во сообраќајна несреќа, што се случила во близина на албанскиот приморски град Саранда, јави телевизија Ора њуз. Од се уште...
Хроника

Турски државјанин обвинет за фалсификување

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против државјанин на Република Турција, осомничен дека сторил кривично дело фалсификување исправа. Обвинетиот, како што информираат од Јавното обвинителство,...
Хроника

Турски државјанин шверцувал сонародници

Вчера на aвтопатот Демир Капија – Неготино, во непосредна близина на ТЕЦ „Неготино“, околу 13.30 часот се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „сеат...
Вести Свет

Потврден втор случај на коронавирус во Шпанија

Слободен печат
Во Шпанија денеска е потврден втор случај на зараза со коронавирус, а во прашање е британски државјанин. Шпанскиот Национален центар за микробиологија соопшти дека новиот...