2 C
Скопје

Tag : британска влада

Вести Свет

Британската Влада поради техничка грешка ги смеша честитките за Бајден и Трамп

И.И.
„Техничката грешка” доведе до тоа делови од честитката до американскиот претседател Доналд Трамп да останат видливи на официјалниот твит испратен од британскиот премиер Борис Џонсон...
Вести Свет

Британската Влада ќе воведе карантин мерки за патниците кои доаѓаат од Белгија

Слободен печат
Британската Влада ќе воведе карантин мерки за патниците кои доаѓаат од Белгија, поради зголемување на бројот на случаи на заразени со новиот коронавирус во таа...
Вести Свет

Британската влада инвестира во истражување за нова нуклеарна технологија

Слободен печат
Британската Влада најави инвестиција од 40 милиони фунти за развој на новата генерација нуклеарна енергетска технологија и создавање нови „зелени” работни места со помош на...
Вести Свет

Владата на Британија размислува за намалување на финансирањето на Би-Би-Си

МИА Агенција
Владата на Велика Британија размислува за промена во начинот на финансирање на јавниот сервис Би-Би-Си, со што значително ќе се намали финансирањето на таа телевизија....
Вести Свет

Британска дипломатка во САД даде оставка: Не сакам веќе да пренесувам „полувистини“ за Брегизт

Слободен печат
Високо позиционирана британска дипломатка во САД даде оставка поради односот на британската влада со Брегзит, велејќи дека не може повеќе да ги пропагира „полувистините“ на...
Вести Свет

Објавени тајни документи за Брегзит: На Британија и се заканува хаос и нереди

Слободен печат
Британската влада вчера била присилена да објави таен документ со официјални предвидувања за Брегзит без договор. Според него Брегзит без договор може да резултира со...
Вести Свет

Британската влада со 18 милиони фунти против ширење лажни информации во Источна Европа

Слободен печат
Во наредните три години британската влада ќе одвои 18 милиони фунти (22,5 милиони долари) за борба против ширењето лажни информации во земјите од Источна Европа...