Tag : банкарски систем

Вести Економија

МБА: Граѓаните да не се вознемируваат од неточни и непроверени информации за банкарскиот систем

Слободен печат
Македонската банкарска асоцијација (МБА) ги отфрла како неточни и општествено неодговорни тврдењата од одредени субјекти во текот на изминатите денови. Воедно апелира, „граѓаните да не...
Вести Економија Слајдер

„Стандард и Пурс”: Денарот и банкарскиот систем се и остануваат стабилни

Михаило Донев
Во најновиот извештај на агенцијата „Стандард и Пурс” e нагласено дека поставеноста на монетарната политика и мерките на Народната банка придонесуваат за неутрализирање на ефектите...
Вести Економија

Народната банка апелира нејзините одлуки да не се ставаат во политички контексти

Слободен печат
Народната банка денеска преку соопштение ги повика сите субјекти да ги почитуваат нејзината самостојност и независност и нејзините одлуки да не се ставаат во политички...
Вести Економија Слајдер

Ангеловска-Бежоска: Еуростандард банка е изолиран случај, банкарскиот систем е и останува стабилен и сигурен

Слободен печат
Банкарскиот систем е и останува стабилен и сигурен, порачаа од Народна банка. Во изјава за МИА, гувернерката Анита Ангеловска-Бежоска, повторно ја истакнува оваа порака. –...
Вести Економија

НБРМ: Финансиската стабилност ќе биде одржана

Слободен печат
Финансискиот систем е подготвен да се справи со корона-кризата. Прудентната регулатива на финансиските регулатори, во голем дел усогласена со европските регулативи, придонесе системот да е...
Вести Економија

ММФ за 2019 година: Монетарната политика е соодветна, банкарскиот систем е здрав

Слободен печат
Монетарната политика е соодветна, а банкарскиот систем е здрав, потврдено е во Извештајот за Република Северна Македонија за 2019 година, што го објави Извршниот одбор...