6 C
Скопје

Tag : Бабиш

Вести Свет

Бабиш го смени чешкиот министер за здравство бидејќи одбивал да се користат вакцини што не се одобрени од ЕМА

Чешкиот министер за здравство, Јан Блатни, ја напушта владата на барање на претседателот Милош Земан, бидејќи категорично одбивал да се користат вакцини, особено „Спутник В”,...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Бабиш: Чешка може да започне со употреба на руската вакцина без одобрение од ЕМА

Слободен печат
Чешкиот премиер Андреј Бабиш денеска изјави дека земјата може да започне со употреба на руската вакцина „Спутник V” и без одобрение од Агенцијата за лекови...
Вести Свет

Чешка изрази интерес за руската вакцина „Спутник V”

Слободен печат
Чешка изрази интерес за руската вакцина „Спутник V” против Ковид-19, јави ДПА, повикувајќи се на денешната посета на премиерот Андреј Бабиш на Будимпешта, каде од...
Вести Свет

Министерка го нарече дебил чешкиот премиер Бабиш (ВИДЕО)

Слободен печат
Чешката министерка за труд и социјална политика, Јана Малачова, мислејќи дека микрофонот е исклучен за време на интервју за една телевизиja, го нарече дебил премиерот...
Вести Свет

Бабиш: Мигрантите да се вратат во нивните матични земји

Слободен печат
Мигрантите кои влегуваат во Европска Унија треба да се запрат и да се вратат во нивните матични земји, изјави денеска премиерот на Чешка, Андреј Бабиш...
Вести Свет

Бабиш: ЕУ да спречи Белорусија да помине како Чехословачка во 1968 година

Слободен печат
Чешкиот премиер Андреј Бабиш ја повика Европската унија да ги подржи протестите против реизбраниот претседател Александар Лукашенко во Белорусија за таа земја да не помине...
Вести Свет

Оваа земја го менува својот систем, војската ја презема контролата: Системот на „паметен карантин“ не е ефикасен?

Слободен печат
Чешката влада денеска најави дека ќе го смени својот систем на следење и изолација на контактите на луѓето со Ковид-19 во борбата против ширењето на...
Вести Свет

Бабиш: Чешка би можела да се врати во нормална состојба до крајот на мај или почеток на јуни

Слободен печат
Премиерот на Чешка Андреј Бабиш оцени, врз основа на статистиката и моделите на епидемиолозите, дека животот во Чешка би можел да се врати во нормална...
Вести Македонија

Заев и Османи во посета на Чешка, планирана е средба со Бабиш

Слободен печат
Премиерот Зоран Заев денеска со владина делегација ќе престојува во официјална посета на Чешка, каде ќе биде пречекан од неговиот чешки колега Андреј Бабиш. Во...
Вести Свет

ЕВРОПСКАТА КОМИСИЈА ЗАКЛУЧИЛА: Чешкиот премиер Бабиш е во судир на интереси

Слободен печат
Европската комисија утврди дека чешкиот премиер Андреј Бабиш е во судир на интереси заради неговата поранешна деловна империја што ја остави во надлежност на фондови,...