• атомски бомби

Јапонскиот премиер прескокнал делови од својот говор за Хирошима, потоа се извинуваше

Јапонскиот премиер Јошихида Суга се извини откако прескокнал делови од говорот за Хирошима по повод годишнината од нападите со атомски бомби кои го погодија градот пред 76 години, пренесува Ројтерс.  Според локалните медиуми, премиерот прескокнал повеќе од една страница, а грешката била забележана откако јавната телевизија на НХК престана да прикажува преводи за време на неговиот говор.  Неговата грешка …

Јапонскиот премиер прескокнал делови од својот говор за Хирошима, потоа се извинуваше Read More »