Tag : 2 Август

Вести Македонија

Двата историски Илиндена се чествуваат во Србија

Македонското национално малцинство во Србија денеска го прославува Денот на Републиката – 2 Август, 116 години од Илинденското востание и 75 години од Првото заседание на...
Вести Македонија

Заев: Мечкин Камен да биде темелник на помирување, заедништво и разбирање

МИА Агенција
Химната и Републиката се заедничкото на Илинденците од двата Илиндена. Хероите од нашата химна, Гоце Делчев, Питу Гули, Даме Груев и Сандански, како и оние...
Македонија

Во живо од Мечкин камен (ВИДЕО)

Во живо од Мечкин камен каде се одржува главната манифестација за 2 Август под наслов „Сите сме деца на Илинден“. Свој говор на Мачкин камен...
Вести Македонија

Пендаровски: Да ни е вековит Илинден

Горан Наумовски
Нека ни е честит 2 Август – Денот на Републиката. На овој ден со благодарност се потсетуваме за цената што нашите предци – илинденците и...
Ви Препорачуваме Македонија

Николовски: Нека е честит и вековит 2 Август

МИА Агенција
Денеска на овој голем ден, оддаваме почит кон нашите славни предци од Илинденското востание и од заседавањето на АСНОМ, кои што ги ставија темелите на...
Вести Македонија

Ден на Републиката – одбележување на двата историски Илиндена

МИА Агенција
Под слоганот „Сите сме деца на Илинден”  денеска се чествува Денот на Републиката – 2 Август, 116 години од Илинденското востание и 75 години од...
Вести Хроника

МВР апелира за достоинствено одбележување на Илинден

Горан Наумовски
Министерството за внатрешни работи денска преку соопштение упати апел до граѓаните за достоинствена прослава на Илинден, особено до оние кои ќе присуствуваат на организираните прослави....
Вести Хроника

РСБСП со апел пред празниците: Не возете под дејство на алкохол

Горан Наумовски
Во пресрет на празничните денови, Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата денеска упати апел до возачите за одговорно учество во сообраќајот за 2...