Тачи: Доцнењата нa ЕУ се повик за нови турбуленци во Западен Балкан

Претседателот на Косово, Хашим Тачи денеска истакна дека Европската Унија „доцни и греши“ со Западен Балкан.

– Ова доцнење е повик за нови турбуленци на Балканот – рече Тачи, кој учествуваше на една конференција посветена на регионот, организирана од институтот „Friends of Europe“ со седиште во Брисел.

– Додека Европската Унија доцни со Западниот Балкан, незападните идеологи имат можност да експлодират во аспект на политичка и економска сигурност – истакна Тачи.

Актуелната состојба помеѓу Европската Унија и Западен Балкан, Тачи ја оцени како „предизвикувачка, комплицирана и опасна“.

Тој рече дека идната година ќе биде година на долгорочна стабилизација на Западен Балкан.

За да се постигне ова, рече Тачи, потребно е да се случат три работи: Визна либерализација за Косово, отворање на разговорите со Македонија и Албанија, како и постигнување договор меѓу Косово и Србија, кој ќе ги нормализира односите меѓу овие две земји.

Прочитајте и...  МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат